News

Sep 10, 2020

НАТО ТА ДОКУМЕНТИ: Стандартизація за загальними принципами


Category: General
Posted by: natoadmin
     
NATO-st
 Коли мова йде про вступ України до НАТО, то чомусь дуже часто йдеться лише про вступ Збройних Сил.
     Однак, треба розуміти, що в Альянс вступає саме держава. І тому треба наголосити, що саме впровадження стандартів НАТО є дорожньою картою розвитку не лише для силових структур, оскільки стандарти Альянсу є найкращими стандартами у військовій сфері, але й для держави в цілому. Адже врахування та імплементація натовських стандартів є найкращою запорукою та підґрунтям для проведення і реалізації внутрішніх реформ.
     Для НАТО, як організації, головною метою є безумовна оборона та захист союзників. Тому діяльність Альянсу саме в цій сфері ставить жорсткі вимоги до питань оборонного планування, оперативної та технічної сумісності, а також стандартизації.
      У Стратегічній концепції НАТО визначено, що саме стандартизація та взаємосумісність армій держав-членів НАТО є основою безпеки Альянсу.
    Отже, зазначимо, що всі документи з питань стандартизації об’єднані в єдину взаємопов’язану ієрархію нормативних документів Альянсу.
    І відповідно до основоположного стандарту НАТО з питань стандартизації ААР-03 «Директива із розроблення, супроводження та управління документами НАТО зі стандартизації» існують такі види документів НАТО зі стандартизації:
СУПРОВІДНІ ДОКУМЕНТИ:
• угоди НАТО зі стандартизації (STANAG) – документ НАТО зі стандартизації, що визначає згоду держав-членів Альянсу обов’язково запровадити стандарт НАТО (повністю або частково, без або з застереженнями) з метою досягнення взаємосумісності. STANAG не є міжнародним договором, як часто помилково вважають. Його можна віднести до міжнародного (регіонального) стандарту, оскільки рішення про ратифікацію STANAG готується та направляється стороні НАТО органами військової стандартизації держав-членів НАТО;
• рекомендації НАТО зі стандартизації (STANREC) – необов’язковий документ НАТО зі стандартизації, який використовується виключно в матеріальній сфері і пропонує використовувати стандарти кращої практики. STANREC не стосуються цілей взаємосумісності, а відповідно застосовується виключно на добровільній основі.
СТАНДАРТИ АЛЬЯНСУ:
• стандарти НАТО (АР, МР) – союзницькі та багатонаціональні публікації, які можуть вводитися в дію через STANAG (STANREC) або функціонувати окремо (наприклад, ААР-03). Стандарти НАТО розробляються в наступних трьох сферах: оперативна, матеріальна та адміністративна;
• стандарти, розроблені поза межами НАТО – це міжнародні, регіональні та національні цивільні і оборонні стандарти, які можуть бути прийняті до прямого застосування для потреб НАТО і на які є посилання в супровідних документах. Наразі, Політика НАТО зі стандартизації полягає у заохоченні до збільшення частки таких стандартів для потреб НАТО.
ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ СТАНДАРТАМИ ДОКУМЕНТИ – документи, які сприяють кращому розумінню та процесу запровадження одного або більше стандартів Альянсу, а саме:
• настанови з запровадження;
• каталоги даних;
• керівництва користувачів;
• навчальний матеріал тощо.