News

General

Page 1 of 2  > >>

Sep 25, 2020
Category: General
Posted by: natoadmin

nato_st25

Одним з головних завдань для України в контексті впровадження стандартів НАТО є забезпечення максимальної взаємосумісності Збройних Сил із арміями держав-членів Альянсу.

Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору, яка була підписана ще 9 липня 1997 року під час Мадридського саміту Альянсу визначає, що Україна підтверджує свою рішучість продовжувати військову реформу, зміцнювати демократичний та цивільний контроль над Збройними Силами та підвищувати їхню оперативно-технічну сумісність зі збройними силами держав-членів НАТО та країн-партнерів. Тобто, завдання впровадження стандартів НАТО стоїть перед Києвом ще з 1997 року.

Перехід на стандарти НАТО для силових структур України за масштабністю є найбільшими змінами за часи незалежності, вони передбачають по суті повну відмову від радянської системи побудови війська та перехід на нову, незнайому особовому складу сучасну систему.

23 травня 2018 року був схвалений пакет Цілей партнерства Україна-НАТО, в якому прописано першочерговість опрацювання стандартів та доцільність їхнього застосування в української армії. Отже, відповідно до цього документу, Міноборони та Збройні Сили України мають запровадити у свою діяльність 219 стандартів НАТО.

Вже опрацьовано 109 нормативних документів (НД) НАТО (тобто 50% від тих, що підлягають опрацюванню в рамках Цілей партнерства), з них:

запроваджено 82 НД НАТО, на основі положень яких розроблено 101 національний та військовий нормативно-правовий акт і нормативний документ, з них у І півріччі 2020 року запроваджено 2 НД НАТО шляхом розроблення 6 національних документів;

відносно 16 НД НАТО прийнято позитивне рішення щодо їх прийняття та запровадження у майбутньому (2022-2025 роки);

відносно 11 НД НАТО прийнято рішення про недоцільність застосування їх положень (норм, вимог) у діяльності Міноборони та ЗС України через їх скасування без заміни чи відношенням до інших складових сил оборони (наприклад, питання контррозвідки, що відносяться до компетенції Служби безпеки України).

110 НД НАТО підлягають опрацюванню до грудня 2020 року в рамках виконання Програми Міністерства оборони України з військової стандартизації на 2019-2021 роки, з них:

• відносно 83 — прийнято рішення щодо запровадження;

• щодо 27 — здійснюється аналіз.

Обов’язково треба зазначити, що у 2020 році триває запровадження стандартів НАТО й поза межами Цілей партнерства (в рамках Дорожньої карти оборонно-технічного співробітництва, за результатами науково-дослідних робіт, участі у спільних з НАТО військових навчаннях тощо). Так, у І півріччі 2020 року запроваджено 3 НД НАТО шляхом розроблення 3 національних документів.

Загалом (у рамках досягнення Цілей партнерства та поза ними) запроваджено 231 НД НАТО шляхом розроблення 250 національних документів.

Sep 10, 2020
Category: General
Posted by: natoadmin
     
NATO-st
 Коли мова йде про вступ України до НАТО, то чомусь дуже часто йдеться лише про вступ Збройних Сил.
     Однак, треба розуміти, що в Альянс вступає саме держава. І тому треба наголосити, що саме впровадження стандартів НАТО є дорожньою картою розвитку не лише для силових структур, оскільки стандарти Альянсу є найкращими стандартами у військовій сфері, але й для держави в цілому. Адже врахування та імплементація натовських стандартів є найкращою запорукою та підґрунтям для проведення і реалізації внутрішніх реформ.
     Для НАТО, як організації, головною метою є безумовна оборона та захист союзників. Тому діяльність Альянсу саме в цій сфері ставить жорсткі вимоги до питань оборонного планування, оперативної та технічної сумісності, а також стандартизації.
      У Стратегічній концепції НАТО визначено, що саме стандартизація та взаємосумісність армій держав-членів НАТО є основою безпеки Альянсу.
    Отже, зазначимо, що всі документи з питань стандартизації об’єднані в єдину взаємопов’язану ієрархію нормативних документів Альянсу.
    І відповідно до основоположного стандарту НАТО з питань стандартизації ААР-03 «Директива із розроблення, супроводження та управління документами НАТО зі стандартизації» існують такі види документів НАТО зі стандартизації:
СУПРОВІДНІ ДОКУМЕНТИ:
• угоди НАТО зі стандартизації (STANAG) – документ НАТО зі стандартизації, що визначає згоду держав-членів Альянсу обов’язково запровадити стандарт НАТО (повністю або частково, без або з застереженнями) з метою досягнення взаємосумісності. STANAG не є міжнародним договором, як часто помилково вважають. Його можна віднести до міжнародного (регіонального) стандарту, оскільки рішення про ратифікацію STANAG готується та направляється стороні НАТО органами військової стандартизації держав-членів НАТО;
• рекомендації НАТО зі стандартизації (STANREC) – необов’язковий документ НАТО зі стандартизації, який використовується виключно в матеріальній сфері і пропонує використовувати стандарти кращої практики. STANREC не стосуються цілей взаємосумісності, а відповідно застосовується виключно на добровільній основі.
СТАНДАРТИ АЛЬЯНСУ:
• стандарти НАТО (АР, МР) – союзницькі та багатонаціональні публікації, які можуть вводитися в дію через STANAG (STANREC) або функціонувати окремо (наприклад, ААР-03). Стандарти НАТО розробляються в наступних трьох сферах: оперативна, матеріальна та адміністративна;
• стандарти, розроблені поза межами НАТО – це міжнародні, регіональні та національні цивільні і оборонні стандарти, які можуть бути прийняті до прямого застосування для потреб НАТО і на які є посилання в супровідних документах. Наразі, Політика НАТО зі стандартизації полягає у заохоченні до збільшення частки таких стандартів для потреб НАТО.
ПОВ’ЯЗАНІ ЗІ СТАНДАРТАМИ ДОКУМЕНТИ – документи, які сприяють кращому розумінню та процесу запровадження одного або більше стандартів Альянсу, а саме:
• настанови з запровадження;
• каталоги даних;
• керівництва користувачів;
• навчальний матеріал тощо.
Jul 9, 2020
Category: General
Posted by: natoadmin

108181050_308529153885640_4005367217165423908_o

Віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина в рамках візиту української делегації до ЄС та НАТО зустрілася з Генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом – сторони обговорили низку питань щодо посилення співпраці та її пріоритетні напрямки.
Як зазначила пані Стефанішина, Україна готова наповнити практичним змістом і конкретними кроками свою участь у Програмі розширених можливостей та прагне посилювати подальшу взаємосумісність Збройних Сил України та держав-членів НАТО. А Генсек Альянсу пан Столтенберг підкреслив, що союзники вітають прогрес і зусилля Києва в проведенні реформ, а також зазначив, що статус партнера з розширених можливостей, який нещодавно отримала Україна, є свідченням її величезного внеску в загальну євроатлантичну безпеку.

Під час засідання Комісії Україна-НАТО, яке відбулось під головуванням заступника Генерального секретаря Мірча Джоане, віце-прем’єр Ольга Стефанішина детально поінформувала колег щодо впровадження реформ в Україні та безпекової ситуації навколо країни. Союзники в черговий раз підтвердили прихильність Альянсу суверенітету та територіальній цілісності України і високо оцінили прагнення української влади щодо мирного вирішення конфлікту на сході країни. Також було наголошено на подальше впровадження реформ у сфері безпеки та оборони, реформування судової влади та боротьбу з корупцією.

Союзники вважають, що саме Річна національна програма Україна-НАТО на 2020 рік залишається гарною основою для забезпечення прогресу в реформах. І символічно, що це засідання відбулось напередодні 23-ої річниці підписання «Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО» - за ці роки співпраця та взаємодопомога між Альянсом та Україною стали ще міцніше і приносять користь обом сторонам.